www.pasza.blox.pl: książki, dietetyka, bieganie, pieczenie.. i nie tylko!
Blog > Komentarze do wpisu
"Jedz zgodnie ze swoją grupą krwi. Zapalenie stawów" Dr Peter J.D'Adamo - recenzja

Książka ukazała się dosyć dawno temu bo w 2005 roku. W internecie można znaleźć zarówno strona autora  jak i wiadomości na ten temat w języku polskim. W tanich księgarniach lub internetowych ta książka również powinna być osiągalna. Wprawdzie osoby uprawiające sport są bardziej narażone na kontuzje ale idąc drogą skojarzeń ;-) postanowiłam wspomnieć na blogu także i o tej książce. 

Kilka lat temu czytałam w zagranicznej prasie dosyć długi artykuł obalający teorię D'Adamo jako nie naukową ani nie potwierdzoną żadnymi badaniami klinicznymi. Trudno mi powiedzieć zatem czy stosowanie się do tych zaleceń przyniesie jakieś efekty. Chociaż też kilka lat temu wpadła mi w ręce jego książka poświęcona alergiom. Ponieważ mocno mi wtedy dokuczały, zastosowałam się do części wskazówek i miałam wrażenie, że było nieco lepiej. Nie znam natomiast nikogo kto by np. odchudzał się tą dietą lub stosował ją na dłuższą metę przy innych schorzeniach. Teoretycznie ;-) moja obecna dieta odpowiada mojej grupie krwi według autora ale w moim przypadku jest to raczej wypadkową innych zdarzeń i czynników niż celowym zabiegiem. 

Autor na początku omawia różne rodzaje chorób artretycznych (min. RZS, fibromilagię, dnę moczanową, infekcyjne zapalenie stawów itd.) oraz jak je zdiagnozować (min. CRP, OB, hematokryt). Według niego także każda z grup krwi ma czynniki szczególnie wywołujące stany zapalne. W przypadku grupy krwi 0 to pszenica (co ciekawego wg niego w przypadku tej grupy stany zapalne stawów mogą być powiązane ze stanami zapalnymi jelit i na odwrót), u A to nadmiar mięsa, a u B to tendencja do powstawania chorób autoagresyjnych na skutek infekcji lub bakterii. Reszta książki jest podzielona 4 rozdziały i omawia w szczegółach diety, suplementy, zioła, rodzaj wysiłku fizycznego - wszystko by doprowadzić siebie do lepszej kondycji, także po operacji. 

Z ciekawostek: 

- jeśli chodzi o grupę 0 wg autora stany zapalne mijają często po odstawieniu pszenicy i kukurydzy. oraz soczewicy. Także w tej grupie częste jest zależność stanów zapalnych jelit lub żołądka razem z zapaleniem stawów. Autor także uważa, że grupa 0 powinna przyjmować tylko preparaty z glukozaminą (w formie N-acetyloglukozaminy a nie siarczanu) ponieważ chondroityna powoduje też reakcje zapalane. Poleca także wyciągi z kadzidłowca  oraz oczywiście dietę. Inne suplementy przeciwzapalne poza ww. to min. kurkumina, kwercetyna, korzeń pokrzywy, korzeń imbiru, morszczyn. Przeciwbólowe: pieprz kajeński, imbir, bromelaina, skrzyp, witamina C. Pooperacyjny: wyciąg z kasztanowca, rehmania, bromelaina. 

- w przypadku grupy A wg autora istnieje korelacje między długotrwałym stanem zapalnym stawów, a ryzykiem ataku serca (szczególnie u kobiet). Ta grupa ma tendencje do nadmiernego wytwarzaniu kortyzolu i stąd tez jest ważne umiejętne zmniejszenie lub niwelowanie stresu. Preparaty z glukozaminą i chondroityną są zalecane, a także olej z ogórecznika (GLA) jako zapobiegający również stanom zapalnym. Inne o działaniu przeciwzapalnym to: boswelia, arabinogalaktan, probiotyki, kwertecyna, GLA, imbir. Także witamina C, a w przypadku pooperacyjnym: gotu kola, witamina E, wyciąg z kasztanowca i rumianek. 

 - w grupie B w ogóle rzadziej dochodzi do stanów zapalnych stawów ponieważ ta grupa ma najlepiej rozwinięty układ odpornościowy. Suplementy na stawy: te z glukozaminą, bez chondroityny ale za to z MSM (siarka organiczna). Inne o działaniu przeciwzapalnym: niacyna (wit. B3), magnez, wilcacora, kwertecyna, arabinogalatkan. Przeciwbólowe: pieprz kajeński, bromelaina. Pooperacyjny to min. L-arginina. 

- grupa AB: suplementy na stawy zalecane to chondroityna, MSM, imbir. Z grupy przeciwzapalnych min.: MSM, niacyna, kwercetyna, boswelia, imbir. Pooperacyjny to gotu kola, rumianek, witamina C. 

 Dr Peter J. D'Adamo, Catherine Whitney "Jedz zgodnie ze swoją grupą krwi. Zapalenie stawów". Wyd. MADA 2005 

20170805_130917link do księgarni

środa, 09 sierpnia 2017, aga.the.script

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu: