www.pasza.blox.pl: książki, dietetyka, bieganie.. i nie tylko!
Blog > Komentarze do wpisu
kwartalnik "Sport&Med"

W tym tygodniu zamiast recenzji nowej książki - krótka recenzja nowego kwartalnika "Sport&Med". 

Po "Sport&Med" sięgnęłam ponieważ widziałam na Instagramie wpis o tym magazynie u Łukasza Jaśkiewicza (dietetyka, doktoranta i nadal aktywnego sportowca), który jest także autorem jednego artykułu w numerze "Okres kontuzji" o korelacji częstotliwości kontuzji, a poziomem hormonów u kobiet. Łukasz jest jednym z założycieli Akademii Dietetyki Sportowej - niepublicznej jednostki edukacyjnej, która m.in. propaguje właśnie wiedzę na tematy związane z dietetyką sportową. 

W każdym razie: "Sport&Med" to kwartalnik. Wydawany w Poznaniu. Cena 29zł. Kupiłam w Empiku więc jak przypuszczam ma dosyć dostępną dystrybucję.

W środku znajdziecie bardzo dużo artykułów poświęconych kontuzjom i ogólnie mówiąc różnym problemom zdrowotnym sportowców oraz amatorów. W tym numerze kilka artykułów szczegółowo opowiada o kontuzjach więzadeł. Sposobach terapii, jak najczęściej powstają itd. Podane są osobnicze przykłady z kariery sportowców. 

Kwartalnik w podtytule ma "Magazyn o profilaktyce i leczeniu kontuzji" . Dlatego też przeczytać można m.in. o doświadczeniach z kontuzjami Marcina Urbasia, Mai Włoszczowskiej (jeżdżenie z ortezą na ręce) oraz o problemach ze stopą Agnieszki Radwańskiej.

Poza tym  poruszany jest np.  problem bruksizmu u sportowców (zgrzytania zębami) i potencjalna możliwość narażenia na uszkodzenia zębów oraz jamy ustnej. Ciekawym tekstem jest też np. artykuł na temat nietrzymania moczu u sportsmenek. Możecie również przeczytać o tym jak trener mierzył się z ułożeniem programu ćwiczeń dla osoby z hemofilią. Nie lada wyzwaniem jest także uprawianie ampofutbolu. Gra w piłkę nożną bez jednej kończyny i o kulach wymaga nie lada wysiłku fizycznego. Przygotowania mentalnego i treningowego o czym także opowiada inny tekst. 

W magazynie znajdują się także inne artykuły jak chociażby o nagłej śmierci sercowej; także o problemach i terapii skurczy; o zawartości żelaza w diecie sportowców. Lista wszystkich  byłaby dosyć długa ponieważ magazyn ma całkiem sporą grubość; dlatego wymieniam zawartość raczej ogólnie. 

Wszystkie teksty mają podaną bibliografię oraz oczywiście dane i krótką biografię autora. Twórcy tekstów to sami specjaliści: naukowcy, fizjoterapeuci, trenerzy, dietetycy sportowi, sportowcy oraz osoby powiązane z tą dziedziną. Część z tekstów jest powiązana z reklamami ośrodków gdzie autorzy jak mniemam pracują. Przyznam, że nie przeszkadza  mi to osobiście ponieważ przynajmniej mam wrażenie, że piszą dla mnie praktykujący specjaliści, a reklama nie jest bardzo nachalna. 

"Sport&Med" nie jest magazynem o dietetyce sportowej, a o takich książkach lub magazynach najczęściej piszę na moim blogu. Z całą pewnością jedna jest lekturą wartą przeczytania dla każdego kto zawodowo oczywiście jest związany w jakiś sposób ze sportem. Także jest to moim zdaniem ciekawa lektura dla amatorów lub osób zainteresowanych tą tematyką. Dzięki publikacji artykułów z bibliografią, pisanych przez specjalistów, dostajemy wiedzę z konkretnymi źródłami, także w wymiarze praktycznym. 

Magazyn nie ma strony internetowej. 

link do Sport&Med w Empiku

 20180619_162631

 

środa, 13 czerwca 2018, aga.the.script

Polecane wpisy

  • październikowe "Bieganie"

    Ten numer to w sporej mierze podsumowanie jubileuszowego maratonu, który miał miejsce tydzień temu. Oczywiście częściowo ale podziękowania umieszczone na tylnej

  • Food Forum Magazyn - recenzja

    Magazyn Food Forum jest specjalistycznym pismem w którym publikowane są artykuły związane z dietetyką i żywieniem. Autorami tekstów są osoby, które często pracu

  • prasówka letnia czyli Runner

    W najnowszym wydaniu Runner's World Polska artykułem, który jako pierwszy zwrócił moją uwagę był tekst o Joannie Mazur i Michale Stawickim, jej trenerze. Joanna

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu: