www.pasza.blox.pl: książki, dietetyka, bieganie.. i nie tylko!
Blog > Komentarze do wpisu
Izabella Wentz "Hashimoto. Jak w 90 dni pozbyć sie objawów i odzyskac zdrowie" - recenzja

To książka do której przymierzałam się od pewnego czasu. 

Choroba Hashimoto to choroba auto immunologiczna, która powoduje, że tarczyca znajduje się cały czas w stanie zapalnym. To z kolei oczywiście wiąże się z różnymi nieprawidłowościami w jej funkcjonowaniu. Najczęściej osoby chorujące na Hashimoto mają też niedoczynność tarczycy ale może to być tylko pewnym elementem tej choroby. Objawy z którymi się zetknęłam to nie tylko problem z utrzymaniem właściwej wagi ale także m.in. problemy z sercem, ze stawami, labilność nastrojów, częste stany zapalne. Gama niestety jest dosyć duża :-). 

 Wprawdzie nie wiem jeszcze ile procentowo w Polsce osób cierpi na tą chorobę. Na podstawie swojego kręgu znajomych mogę jednak stwierdzić, że częściej chyba chorują na to kobiety (w różnym wieku). Hashimoto bywa nieraz trudne do zdiagnozowania ponieważ może dawać wiele innych objawów. A jeśli nie będziemy badać dokładnie nie tylko TSH ale także FT3, FT4 i przeciwciał to możemy tkwić w przeświadczeniu, że wszystko jest ok. NFZ zwykle refunduje tylko badanie TSH, a sama z doświadczenia wiem, że trzeba by trafić na dociekliwego internistę by dał skierowanie na całościowe badania. Pocieszające jest tylko to, że w niektórych prywatnych placówkach można obecnie w niższej cenie wykupić pakiet na cały zestaw badać. 

Książka Izabelli Wentz to niejako poradnik autorski. Jest to druga książka, którą napisała autorka. Sama również cierpi na Hashimoto. niejako przeszła całą drogę "klasyczną" , która spowodowała napisanie tej książki. Przeszła bowiem wszystkie etapy od trudności w postawieniu diagnozy do stania się prawie specem w zakresie leczenia Hashimoto. Autorka z zawodu jest farmaceutką co z całą pewnością przyczyniło się do bardzo dokładnych analiz dostępnych materiałów, badań itd. Ponad to ponieważ sama choruje więc przetestowała także na sobie nie tylko różne diety ale i także leki oraz suplementy. 

To co proponuje w tej książce to 90 dniowy program leczenia tarczycy dla osób ze zdiagnozowaną chorobą Hashimoto. Generalnie opiera się on na planie oczyszczenia wątroby, wsparciu nadnerczy oraz jelit. Brzmieć może nieco abstrakcyjnie ale w gruncie rzeczy mówiąc w skrócie chodzi o to by doprowadzić swój organizm do stanu równowagi i zmniejszenia stanu zapalnego tarczycy. Ma w tym pomóc nam dieta oraz wybrane suplementy. Także zmiana sposobu życia pod względem ilości stresu, który sami sobie aplikujemy. Proponowana dieta opiera się na wyłączeniu glutenu, nabiału, cukru, alkoholu, kofeiny - na pewien czas (bez obaw!) . Także na współistniejącej obserwacji organizmu i dostosowywaniu diety oraz suplementów do tego jak i na co reaguje nasz organizm. Medycyna tradycyjna często skupia się na leczeniu jednego organu, a ostatecznie jesteśmy całością i na tym właśnie opiera się program Izabelli Wentz. 

Z całą pewnością to czy książkę uznamy za przydatną zależy wyłącznie od gotowości na zmiany czytelnika. Są na pewno tacy, którzy opierają leczenie na ilości branych hormonów, a są tacy, którzy będą woleli pójść krok dalej i ci najprawdopodobniej sięgną po tę publikację. Książka napisana jest raczej rzeczowo. Bez zbędnego hurraoptymizmu ani przekonywaniu co stronę słuszności o swojej racji. Choć oczywiście trudno tego uniknąć pisząc autorską książkę ;-) ale w każdym razie nie ma tu totalnej nachalności, którą nieraz można spotkać w tego typu poradnikach. 

Moim zdaniem jeśli macie zdiagnozowane Hashimoto lub podejrzewacie u siebie - warto sięgnąć po tą książkę. 

Izabella Wentz "Hashimoto. Jak w 90 dni pozbyć się objawów i odzyskać zdrowie"  WYDAWNICTWO OTWARTE

cena 39,90 zł 

 20180708_124024

czwartek, 05 lipca 2018, aga.the.script

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu: