www.pasza.blox.pl: książki, dietetyka, bieganie.. i nie tylko!
Blog > Komentarze do wpisu
Ewa Kempisty - Jeznach "Testosteron. Klucz do męskości" - recenzja

Książkę mogłam przeczytać dzięki recenzowaniu jej dla portalu Dla Lejdis

Ewa Kempinski - Jeznach jest nie tylko specjalistką od medycyny męskiej. Potrafi także świetnie pisać książki o swojej pracy czego dowodem jest niniejsza publikacja. 

"Testosteron. Klucz do męskości" czyta się moim zdaniem świetnie. Napisana bardzo przyjemnie, w sposób całkowicie bezbolesny podaje czytelnikom wiedzę. A ta może być przydatna zarówno dla mężczyzn jak i dla kobiet. 

Testosteron można nazwać najważniejszym hormonem męskim. To on wpływa nie tylko na odpowiedni wygląd ale także na stan zdrowia. Zarówno na życie seksualne jak i psychiczne ponieważ także np. niski poziom testosteronu może powodować depresje albo wpływać na silne przechodzenie andropauzy (tak, wreszcie jest jawne: faceci też to mają !). Co ciekawe również dawki tego hormonu mogą być pomocne u niektórych przy leczeniu cukrzycy (pomaga zmniejszyć wahania insuliny). 

Książka wprowadza czytelników w świat męskiego zdrowia: męskiego organizmu, a także czasem męskiej psychiki. Autorka pisze nie tylko o samych doświadczeniach z własnej praktyki lekarskiej i konkretnych przypadkach ale także o profilaktyce i tym co powoduje wysokie ryzyko różnych chorób (jak np. rak prostaty) itd.  Są tutaj zatem konkretne przypadki z konkretnymi dolegliwościami ale także często historia przykładów wykracza poza standardowe karty pacjentów. Wiele naszych schorzeń powodowanych jest psychosomatyką. Zdarza się jednak również, że np. niewłaściwie poziomy określonych hormonów lub zła dieta powodują kiepski humor i brak energii. Jak można się zatem z ksiązki dowiedzieć dla niektórych mężczyzn nie jest wskazana dieta wegetariańska. Nie dla wszystkich także będą bardzo intensywne treningi i wielogodzinna praca. Słowem.. refleksje jakie można mieć po przeczytaniu tej książki dotyczą nas wszystkich. Jednocześnie choć nie ma tu mowy o żadnych manifestach ideologicznych, ta książka traktuje po prostu o zdrowiu męskim.

Ten typ podejścia nie jest dla mnie zaskakujący. Już wcześniej zetknęłam się z koncepcją, że ze względu na inną fizyczność także np. określone schorzenia kardiologiczne powinno się leczyć inaczej u kobiet oraz inaczej u mężczyzn. Jak się nad tym zastanowić, nie jest to wcale bezzasadny pomysł.

Podsumowując można zatem powiedzieć, że tak jak latami wypominano nam kobietom globusa, tak samo dzięki tej książce możemy dowiedzieć się dlaczego jedni faceci są super męscy, a inni popadają  w histerię ;-). No i wreszcie jest to pierwsza (choć ogólnie już druga autorki) książka  wyłącznie o zdrowiu męskim. Zatem wszyscy panowie, którym doskwierają różne problemy, a nienawidzą chodzić do lekarzy, mogą w całkiem bezbolesny sposób dowiedzieć się czegoś o swoim zdrowiu. 

Z perspektywy sportu  (i medycyny męskiej) dodam tylko, że kilka stron poświęconych jeździe na rowerze oraz wspomniany jest przypadek Louisa Armstronga.

Polecam! 

Ewa Kempinsty - Jeznach "Testosteron. Klucz do męskości" wydawnictwo Prószyński i S-ka

Testosteron

środa, 31 października 2018, aga.the.script

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
2018/11/07 09:54:31
Recenzja na poziomie książki. Szczegółowo analizowany przypadek Armstronga? Przecież to są raptem kilka zdań. No i na koniec świadczący o recenzji detal, autorka nie nazywa się Kempinski-Jeznach tylko Kempisty-Jeznach.
-
2019/01/09 12:57:14
Dziękuję za uwagę - błąd nazwiska autorki poprawiłam. Poza tym uważam wbrew Pańskiej opinii, że książka jest znacznie lepsza niż ta recenzja. Przypadek Amrstronga faktycznie nie jest bardzo analizowany, nie mniej kolarstwu w kontekście problematyki książki poświęcone są 3 strony czyli całkiem sporo jak na książkę wyłącznie o testosteronie.