www.pasza.blox.pl: książki, dietetyka, bieganie.. i nie tylko!
Blog > Komentarze do wpisu
Michael Mosley "Jelita wiedzą lepiej" - recenzja

Absolutnie fantastyczna książka. Dla mnie porównywalnie ciekawa i pełna napięcia niczym dobra sensacja lub film przygodowy!

Michael Mosley jest brytyjskim autorem różnych publikacji, programów telewizyjnych i filmów dokumentalnych. Spora część z tego co robi dotyczy odżywiania się. Książka "Jelita wiedzą lepiej" jak można się domyślić dotyczy tematu jelit. Biorąc sprawę literalnie, nie chodzi o to, że jelita przejmują rolę proroczą w życiu człowieka (lub jasnowidza czyli jelitowidza :-). Choć na podstawie lektury tej fascynującej książki, można pokusić się o stwierdzenie, że jelita nie ale nasz mikrobiom - tak! 

I to jest właśnie niezwykłe dla mnie.  Wiem, że zaliczam się może do niszowego ruchu alternatywy jaką jest pasja do mikrobiomu :-). Jednak polecam pod rozwagę każdemu kto interesuje się naturopatią, a także po prostu chce dbać o własne zdrowie, kondycję oraz wreszcie odpowiednią wagę. 

Z mikrobiotą spotkałam się już w innych książkach. Ta, jest chyba pierwszą poświęconą temu tematowi zasadniczo w całości. O tym, że jelita są zasiedlane przez różnego rodzaju bakterie wiadomo od dawna. Zresztą wiedzą (w większości)  i doświadczają tego wszyscy. Bez względu na to czy są zwolennikami jednej konkretnej diety czy mają to kompletnie w nosie (a zasadniczo nawet i dosłownie - gdzieś indziej). Mikrobiom natomiast bierze pod uwagę nie tylko bakterie zamieszkujące w jelitach i organizmie człowieka. To także różnego rodzaju inne "zjawiska" funkcjonujące w jelitach. Czyli będą to również np. grzyby i różnego rodzaju mikroorganizmy. Mamy ich naprawdę olbrzymią ilość. I to każdy z nas!

Podobnie jak z florą jelitową, może on być lub jest uzależniony od tego jaką dietę mamy oraz w jakich warunkach żyjemy / przebywamy. Teoretycznie nie jest to równie odkrywcze. To co jest dla mnie szczególnie ciekawe to nie tylko opis tego jak i co zamieszkuje nasze jelita i cały przewód pokarmowy. Także lub szczególnie to jak mikrobiom działa na nas. Potrafi bowiem wpłynąć na nasz nastrój, a także na pożądanie określonych potraw i smaków. Określając w ten sposób to czy wybieramy dania o pewnych składnikach odżywczych lub ich pozbawione ale za to np. pełne cukru. Ponieważ jelita mają także olbrzymią ilość neuronów i są nazywane drugim mózgiem, a ciało podlega cały czas przepływowi informacji na linii jelita-mózg i odwrotnie. W ten oto sposób także wpływają na nasze zachowanie. W tym kontekście jest to dla mnie niezwykłe jeśli czyta się o tym, że zmiana mikrobiomu na lepszy (czyli też co za tym idzie poprzez dietę) może realnie wpłynąć na podniesieniu nastroju jak i np. pomóc w leczeniu depresji. Zresztą co też jest dla mnie niemniej niesamowite to fakt taki, że dla wielu osób z ciężkimi chorobami jelit, często zasiedlanie ich jelit mikrobiomem pobranym od zdrowych osób niezwykle skutecznie pomaga w leczeniu. Niektóre preparaty wspomagające IBD także są de facto szczepami bakterii wyizolowanymi od zdrowych dawców. Na własnym przykładzie mogę powiedzieć, że to działa i pomaga. Po kilku tygodniach brania jednego z preparatów tego typu, naprawdę odczułam realną poprawę w kwestiach swoich dolegliwości (nie zmieniając niczego innego!). Dlatego też jestem zdania, ze mikorobiota (i flora jelitowa) absolutnie wpływa na to jak się czujemy. A jak miałam się okazję przekonać poprzez "Jelita wiedzą lepiej", także całkowicie ma znaczenie dla nas jako całego organizmu. (Swoją drogą czy to nie jest niezwykłe jeśli pomyśli się o tym, że pośrednio dieta może nawet i zmienić nasz charakter?)

Michael Mosley jest nie tylko osobą, która jest na bieżąco z najnowszymi badaniami i wiedzą na temat mikrobiomu. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu w branży mediów, moim zdaniem, potrafi znakomicie tę wiedzę sprzedać. Pisze ze swadą i humorem, nie pomijając jednocześnie naprawdę olbrzymiej ilości wiedzy. Aż chce się napisać "kupy" i w sumie wcale nie byłoby to aż tak nie na miejscu :-). Ponad to ilość różnych eksperymentów w których brał autor jak i jego trzewia, jest co najmniej imponująca. Natomiast w zakresie niezdrowej ekscytacji mogę tylko dodać, że jeśli dotychczas dla was łykanie tasiemca w ramach odchudzania było mega hardkorem, to po tej lekturze (w zakresie pasożytów i ich działań leczniczych?) na pewno zmienicie swój ranking! Trzeba też dodać, że znajdziecie tu również przepisy i porady na to jak odpowiednio dietę wzbogacić i co warto jeść by zachować dobry mikrobiom. 

W każdym razie polecam serdecznie książkę wszystkim, a w szczególności tym zainteresowanym jak dieta może wpływać na zdrowie i kondycję (w tym psychiczną) człowieka. 

jelitawiedzalepiejjakzrewolucjonizowacsposobodzywianiaizmienicodwewnatrzswojecialowiext52519677

 wydawnictwo Otwarte

niedziela, 13 stycznia 2019, aga.the.script

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu: