www.pasza.blox.pl: książki, dietetyka, bieganie.. i nie tylko!
niedziela, 18 listopada 2018
Muffinki z matcha

Moja koleżanka z pracy pije matchę codziennie. Od dawna cierpi na silne migreny i choć nie znosi smaku matchy pije ją każdego popołudnia. Uważa to za dobre remedium i profilaktykę na migrenowe bóle. Ponieważ jest również fanką moich wypieków, postanowiłam jej pomóc i połączyć dwa w jednym:-). 

 Uprzedzając przepis dodam, że używałam matchy chińskiej. Tańszej, gorszej jakości niż japońskiej i o bardziej trawiastym smaku. Następnym razem dodałabym o pół łyżki matchy więcej dla bardziej wyrazistego smaku. W poniższych proporcjach matcha jest prawie niewyczuwalna, poza kolorem oczywście.

1 kubek 300ml pszennej mąki eko 750

1 łyżka matcha

1 łyżka proszku do pieczenia bez fosforanow

5 łyżek cukru trzcinowego  

(Suche składniki wymieszać razem)

1 jajko + 5 łyżek oleju roślinnego + 3 krople esencji cytrynowej Oetker

do tego ok. 1/2 kubka zimnej wody.

Wymieszać suche składniki. Jajko z olejem i esencją. Dodać do reszty i wymieszać. Dolać ok. pół kubka tak by ciasto mialo gęsta ale i nieco płynną konsystencję. 

Piec w foremkach silikonowych ok. 25 minut w 170 stopniach. Do foremek klasc maks po 2 łyżki ciasta, dosyc mocno wyrasta. Babeczki sa puchate i delikatne w smaku (również nie nazbyt słodkie). 

20181118_113150


11:02, aga.the.script , przepisy
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 08 listopada 2018
Johannes Hinrich von Borstel "Historia wewnętrzna Serce" - recenzja

Świetnie napisana książka przez austriackiego kardiologa. Johannes Hinrich von Borstel wybrał swój zawód z miłości i ciekawości. Przedwczesna śmierć dziadka, którego Borstel nie zdążył już poznać, przyczyniła się do wyboru zawodu. Od wczesnych lat młodości autora interesowało jak to jest z tym sercem. I z życiem i z umieraniem. Wertował liczne książki, intrygowała go fizjologia ludzka.  Wreszcie jako nastolatek zgłosił się jako ratownik do pogotowia. Najpierw parzył kawę, później po skończeniu odpowiednich kursów, zaczął jeździć w karetce. Od pierwszego wezwania nauczył się kilku rzeczy. M.in. tego, że  nie da się uratować każdego pacjenta oraz że wiedza musi być poparta praktyką oraz ciągłą uważnością. Każdy z nas ma inny organizm i w inny sposób reaguje. To co jest normą dla X , nie będzie dla Y.

Książka podzielona jest na kilka rozdziałów. Doskonale poznamy budowę serca. Wszystkich zastawek, żył i tętnic. Dowiemy się jak niewiarygodną pracę wykonuje nasze serce. Od momentu narodzin do ostatniego uderzenia. Oczywiście autor pisze też o wadach, chorobach. O tym co wspomaga serce (m.in. seks ;-) oraz co mu szkodzi (alkohol + papierosy). Także szuka odpowiedzi czy sport to zdrowie dla serca. Wiedza podana jest w możliwie prosty sposób. Każdy rozdział zawiera też liczne przykłady z praktyki ratowniczej oraz z życia autora.

Krótko mówiąc: bardzo ciekawa historia wewnętrzna serca. Polecam!

historiawewnetrznasercejohanneshinrichvonborstel3

wydawnictwo Feeria

 

14:15, aga.the.script , literatura
Link Dodaj komentarz »