HAPPEN! what I love..and bake.
poniedziałek, 15 lutego 2016
.. "Chef" movie :

..great movie about cooking and relationships. And a bit about love and bloggers and culinary cirtics. Casper (Jon Favreau), chef, works in quite known restaurant. After 10 years of work his is a little bit burned out. He loves making food but also sometimes goes to the rutine trap. One day the very special critic wants to visit the restaurant. Casper instead making his own new menu, makes an old one becouse the owner (Dustin Hoffman) wants so. After this situation Casper goes in big conflict with a critic. He even quirell with him in the front of other clients.After  he got the fame and is the star of You Tube. But in the same day he loses his job. And in second plan there is his ex wife (Sophia Vergara) and son  Percy (Emjay Anthony) which still misses father. Casper looks as afraid of going deeply in emotions with his own son. But the story of old and new job will help them to build something really worthy. The story is good written. Casper, great played by Jon Favreau, is so authentic in his reactions and emotions. For cooks - cooking is a sense of life. And as we known one person can damege it. Culinary blogging become very popular in last years. Sometimes it's even funny for me that everyone is an expert (including me of course ;-).. Anyway also the popularity of culinary competitions gives the question - who is more popular : jury or other people? This movie shows a little bit the mechanism of internet fame and lost, love, hate and passion. Sometimes it's really comic, soemtimes becomes more serious. But I think that the most important is the thing that it's a story about passion. And in every second you can feel it. Sometimes we are afraid of unknown or we don't want to build new things becouse we are not honest with ourselfs. Casper went down but saw the new chance..maybe unlikely ..but it was good idea to check if it works!  If you like stories with big passion (and not only passion fruit ;-) - I recommend "The Chef" ! 

PS. On my dvd box it was written that is a small "independent" budget film. If you think that you can call an independent production for 11 mln $ and with : Scarlett Joahanson, Robert Downey Jr, Sophia Vergara, Dustin Hoffman and Jon Favreau - yes.. it is ;-) ! 

"Chef" 2014 

https://www.youtube.com/watch?v=FF_rYNupPwg

 

20:43, aga.the.script , film & tv
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 12 sierpnia 2014
..Top Chef Just Desserts..
..z jednej strony nie lubię programów w których rywalizacja jest główną atrakcją. Podobnie jest dla mnie pytaniem kto jest prawdziwą gwiazdą w tych programach bo często na pewno nie uczestnicy. Widząc miny z jaką pewnością siebie i nabożeństwem przeżuwa się podane potrawy, czasem doprowadza mnie do śmiechu. Może faktycznie jest tak, że teraz jedzenie to jak fala rewolucji seksualnej w latach 60. minionego wieku. Chociaż chyba bym nie poszła aż tak daleko. Na pewno co mogę stwierdzić z własnych doświadczeń, dziś, o wiele więcej osób gotuje z pasją lub interesuje się kulinariami. Program "Top Chef Just Desserts" nie odbiega od innych tego typu. Jest tzw. spin offem innego "Top Chef" gdzie jak przypuszczam formuła się wyczerpała i stworzono nowy produkt. Zasady są identyczne i również prowadzą do wyłonienia jednego lidera. Główna nagroda: tytuł plus pieniądze. Stwierdzam, że w tym przypadku jak i w poprzednich to co mnie najbardziej fascynuje to kreatywność, którą muszą wykazać się ci cukiernicy. Czasem zestawienia produktów są abstrakcyjne, czasem wykonanie tortu ślubnego w trzy godziny świadczy o niezwykłych umiejętnościach, doświadczeniu i warsztacie, który trzeba posiadać. Tak jak w innych przypadkach mam swoich ulubieńców, a efekty końcowe ich pracy często są oszałamiające. Wprawdzie program jest kreacją telewizyjną i głównie taką zostają bo nie wszystkim pomaga w tworzeniu realnej kariery. Fajnie jednak jest czasem pooglądać jakie cuda można wyczarować, często, faktycznie z prawie niczego. A w poszukiwaniu nowości sugerowałabym zrobienie spin offu z przepisami mniej lub bardziej klasycznymi ale w wykonaniu wersji dla alergików ;-). 

Top Chef Just Desserts  prod. Bravo 

niektóre odcinki dostępne na YouTube. 
wtorek, 10 czerwca 2014
.."Cupcake Wars"..
..coś dla maniaków :-) muffinek czy swojsko zwanych babeczek. Generalnie w każdym odcinku do konkursu stają 4 osoby. Drogą eliminacji wygrywa jedna. W sumie są 3 rundy; kolejno eliminuje się dwie osoby do finału. Temat jest zwykle narzucony z góry ale wykonanie pozostaje zagadką (składniki, przepisy itd.) na czas programu. Wszyscy uczestnicy są zawodowcami (piekarzami, cukiernikami). Traf chciał, że pierwszy odcinek, który oglądałam wygrała pani, która piecze i sprzedaje same bezglutenowe ciastka :-)!. Ogólnie seria dla zwolenników amerykańskich produkcji gdzie rywalizacja i presja czasu jest głównym elementem, a wysoki poziom profesjonalizmu ma wywoływać dodatkowe dreszcze. Wszystko w oparach różowych dekoracji oraz krzykliwego nieco show z jurorami. Wygrany otrzymuje pieniądze oraz szansę prezentacji swoich babeczek z okazji danego wydarzenia promocyjnego na mniejszą lub większą skalę (ten sam temat jest motywem przewodnim w konkursie)

Przykładowy odcinek: 


Cupcake Wars, prod. Food Network (USA) od 2010 r. 
21:04, aga.the.script , film & tv
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 05 maja 2014
.."Bill's tasty weekends"..
..to bardzo przyjemny program Billa Grangera, australijskiego restauratora, pisarza kulinarnego oraz  prowadzącego programy. W tej serii Bill wybiera się na wycieczkę po Anglii. Każdy odcinek jest poświęcony jednemu regionowi. Zwykle Bill odwiedza lokalne atrakcje turystyczne, a także korzysta z pomocy miejscowych producentów żywności. Dzięki temu przygotowuje albo swoje wersje znanych dań regionalnych albo to co ma w składzie otrzymane produkty. Ładne zdjęcia, prostota przepisów oraz miły charakter prowadzącego to duże plusy programu. Bill Granger bywa nazywany australijskim Jamiem Oliverem i z całą pewnością można powiedzieć, że mają wiele podobnego. Ponad to jeśli planujemy wybrać się do Anglii "Bill's tasty weekends" może odrobinę nas zainspirować w wyborze trasy zwiedzania.

"Bill's tasty weekends"
czwartek, 24 kwietnia 2014
..Jimmy's Food Factory..
..jak to ktoś powiedział: ludzie lubią wiedzieć co jedzą. Zasadniczo na tym opiera się idea pogramu. Prowadzący, Jimmy Doherty (kolega z dzieciństwa Jamiego Olivera), w każdym odcinku próbuje preparować określone gotowe produkty metodą chałupniczą. Nieraz można odnieść wrażenie, że sposób przygotowywania jest nieco bardziej radykalny niż by mógł (np. używanie narzędzi gospodarstwa domowego zamiast pofesjonalnych do obróbki produktów spożywczych). Niemniej jednak wszystko służy osiągnieciu końcowego efektu. Zwykle Jimmy wybiera jeden lub kilka powiązanych ze sobą dań. Mogą to być zatem rzeczy, które kupujemy z okazji świąt albo zestawy śniadaniowe (masło orzechowe, płatki) lub np. dania obiadowe, przekąski. W swojej szopie używa przeróżnych metod i narzędzi. Dzięki temu zawsze dowiadujemy się nie tylko z czego konkretnie składa się dany produkt ale również ile jest cukru w coli lub czym się różnią herbatniki od babeczek. Może nie są to wielkie nowości zważywszy na wielość innych podobnych programów. Z całą pewnością jednak jest tutaj także wiele dosyć zabawnych momentów,a pewne procesy przygotowywania żywności są traktowane z przymróżeniem oka. Dzięki zręcznym umiejętnościom Dohertego powstają domowe wersje masowych produkcji. A to w jaki sposób są wytwarzane (np. ziarna kakao obtaczane w czekoladzie w betoniarce..) oraz widok tzw. testerów smakujących efekty domowych produkcji - nie do przecenienia.

Jimmy's Food Factory, BBC Scotland
niedziela, 13 kwietnia 2014
.."Masterchef Junior"..
..najpierw myślałam, że to jakiś odcinek specjalny. Albo program promujący gotowanie wśród amerykańskich dzieci. Jak się okazało poniekąd tak jest ale w innych kontekstach. Dzieci w wieku 8 - 13 lat starają się o udział w programie. Te które zostaną zaakceptowane, podobnie jak w oryginalnym formacie, przechodzą do grupy uczestników. Zawodnicy są eliminowani w kolejnych odcinkach. Zwyciężca jest jeden. W trakcie programu każdy musi wykazać się różnymi umiejętnościami kulinarnymi. Trafiają się bowiem zadania gdy ośmiolatkek musi ugotować surową kałamarnicę albo ślimaki. Wymagana jest zatem wiedza i fachowość wykraczająca ponad poziom kanapki czy makaronu z serem. Przyznam, że początkowo byłam nawet nieco zaszokowana i zaskoczona. Widząc dziecięce buzie stresujące się oceną jury. Po obejrzeniu materiału i namyśle stwierdzam, że jak z tego wynika jestem po prostu "old fashioned". Rywalizacja bowiem odbywa się tak jak między dorosłami, dania oceniane są surowo, a sposób montażu i realizacji programu jest również podobny. Wiadomo, nie ma tu tyle napięcia jak w wersji seniorskiej itd. Mimo to moim zdaniem wrzucanie młodego nastolatka w meandry ostrego konkursu są raczej średnim sposobem na edukację czy życie. Jak można jednak zaobserwować społeczeństwo sukcesu odpowiada na swoje zapotrzebowanie. Młode gwiazdy telewizji są tam przecież wdrażane w pracę od maleńkości. I jak można przypuszczać nie jedna kariera zacznie się własnie dzięki temu. Poza tym udział w takim programie, z realną wygraną (100 tysięcy dolarów!), z całą pewnością dla wielu osób, w tym i rodziców, jest nie bez znaczenia.

MasterChef Junior, prod. FOX , USA
 
1 , 2 , 3 , 4