HAPPEN! what I love..and bake.
niedziela, 23 lutego 2014
..zapowiadany wywiad z profesjonalną dietetyczką ..
..czyli Karoliną Tomczak, prowadzącą gabinet i praktykę pod wdzięczną nazwą "Karolinia". Jest mi miło, że znalazła czas na krótką rozmowę.  Osobiście znam kilka przypadków udanego odchudzania wraz z "Karolinią" więc tym bardziej cieszę się z tego króciutkiego wywiadu.

PC: Od czego zwykle pacjenci zaczynają rozmowę z dietetykiem?

Pacjenci najczęściej czekają na inicjatywę z mojej strony.
Podczas pierwszej wizyty staram się jak najlepiej poznać problem, z jakim pacjent do mnie przychodzi. Rozmawiamy o stanie zdrowia, dolegliwościach, omawiamy wyniki badań krwi, które każdy pacjent powinien zrobić przed wizytą. Pierwszym moim pytaniem z reguły jest "W czym mogę pomóć ?", "Z jakim problemem Pan/Pani do mnie przychodzi ?" Jednak dopiero dłuższa rozmowa, o nawykach żywieniowych, trybie życia, poziomie stresu w życiu, motywacjach daje pełen obraz problemu.

PC: Czy na spotkanie trafiają wyłącznie osoby, które chcą po prostu schudnąć?

Oczywiście wiele osób zglasza sie z nadwagą, otyłością. Jednak ostatnio coraz więcej, szczególnie kobiet, ma BMI w normie, ale mimo to chce zredukować wagę o kilka
kg, nie ze względów zdrowotnych, ale dla lepszego samopoczucia. Wielu pacjentów przychodzi do dietetyka z powodu chorób dietozależnych (np. cukrzyca, dna moczanowa , hipercholesterolemia, choroby układu krążenia, nowotwory, choroby autoimunizacyjne). W takich przypadkach zastosowanie odpowiedniej diety bardzo wspomaga leczenie.

PC: Co jest szczególnie istotne w relcji dietetyk - pacjent?

  Wspólne zrozumienie, zaufanie. Ważna jest również świadomość pacjenta, ze dietetyk jest po to żeby wskazać drogę a zmiany musi dokonać sam pacjent. Wszystko tak naprawdę leży w jego rękach.

PC: Czy często spotyka się Pani w pracy z alergiami pokarmowymi?

Ostatnio rzadko trafiają do mnie pacjenci z alergiami pokarmowymi. Najczęściej spotykam się z dolegliwościami związanymi z nietolerancją pokarmową.
Często pacjenci nie zdają sobie sprawy, że przyczyną ich problemów może być właśnie nietolerancja pokarmowa. Jest to spowodowane tym, że reakcja organizmu może być oddalona w czasie i trudno ją skojarzyć ze spożyciem konkretnego produktu. Bardzo pomocne są testy, które wykrywają produkty nietolerowane przez pacjenta. Wyeliminowanie tych produktów na ok. 3 miesiące daje zdumiewające efekty, które odczuwamy już po kilku dniach od rozpoczęcia diety eliminacyjnej. Taki test można zrobić w gabinecie i w ciągu 40 minut mamy wynik

PC:  Jakie działania obejmuje program zaleceń dla pacjenta (np. czy ogranicza się wyłącznie do diety)?

Sama dieta nie wystarczy. Ważna jest bardzo świadomość dlaczego taką a nie inną dietę pacjent powinien zastosować. Bardzo ważne jest również  motywowanie pacjenta do zmian nawyków żywieniowych na całe życie, ponieważ zastosowanie odpowiedniej diety przez krótki czas da krótkotrwałe efekty. Bardzo ważna jest świadomość kryzysów, które mogą nastąpić i pokazanie jak je przezwyciężać. Z reguły zalecam prowadzenie dzienniczka żywieniowego, w którym pacjent notuje to co je, poziom głodu i emocje jakie mu toważyszą podczas posiłków. Nie możemy zapomnieć o aktywności fizycznej, która jest najważniejsza dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Ważne jest aby wybrać taką aktywność jaką lubimy, żeby się nie zmuszać. Warto pamiętać, że podczas aktywności fizycznej wytwarzają się hormony szczęścia!

PC: Dziękuję za rozmowę.

Karolina Tomczak - poradnia "Karolinia"
Absolwentka Wydziału Żywienia Człowieka SGGW oraz podyplomowych studiów " Poradnictwo dietetyczne " w Instytucie Żywności i Żywienia. Nieustannie poszerza swoją wiedzę biorąc udział w konferencjach z zakresu dietetyki oraz śledząc najnowsze wyniki badań naukowych w tej dziedzinie. Członek Polskiego Towarzystwa Dietetyki oraz międzynarodowej organizacji Slow Food. 
Od wielu lat pracuje z pacjentami otyłymi i z nadwagą oraz udziela porad dietetycznych kobietom planującym ciążę, w ciąży i karmiącym. W ostatnich latach specjalizuje się w poradnictwie  żywieniowym w chorobach nowotworowych (dieta w trakcie radioterapii i chemioterapii) oraz autoimmunologicznych ( np. choroba Hashimoto, RZS ). Wykonuje testy na nietolerancję pokarmową Food Detective opracowany przez brytyjską firmę Cambridge Nutritional Sciences Ltd.

Praktyka w poniższych przychodniach:
Poradnia Lekarska              
ul. Sokratesa 2a
Warszawa Żoliborz
tel. 22 633 10 33
kom. 608 870 949

Dębski Clinic
Ul. Sokratesa 5 lokal U2
01-909 Warszawa
środa, 19 lutego 2014
..wywiad z Karoliną Tomczak - dietetykiem ..
..już wkrótce. Dzięki króciutkiej rozmowie, zakładka "wywiady" zacznie swoją działalność, a parę osób, w tym i jak, zyska lepszą wiedzę czym dokładnie zajmuje się dietetyk. Zapraszam!


A tymczasem link do strony Gościa:
www.karolinia.pl