run, read ..and bake!
niedziela, 07 stycznia 2018
George R.R. Martin, John Jos. Miller "Ręka umarlaka" - recenzja

Rzadko piszę na blogu o książkach, które czytam poza tematyką ww. Ponieważ pisałam recenzję tej książki na portal Dla Lejdis, a że zachwyciła mnie :-) więc napiszę po krótce o niej i tutaj. 

Do przeczytania skusiło mnie nazwisko Georga R.R. Martina. Polubiłam serial "Gra o Tron" ale książka (którą czytałam wcześniej niż ekranizacja) nie przypadła mi do gustu. Była dla mnie zbyt mroczna. Poza tym akuratnie byłam po obejrzeniu wszystkich sezonów "Tudorów" i bardziej niezwykła była dla mnie postać Henryka VIII, który ścinał ludzi zależnie od humoru itd. i jest to wszystko faktem. A nie fantastyką, którą i tak od lat czytałam. Tym razem nie wiedziałam czego się spodziewać. Mogę powiedzieć tylko, że ta książka to dla mnie absolutnie bomba. 

"Ręka umarlaka" to kolejna część serii "Dzikie karty". Nie znam żadnej poprzedniej części ale ogólnie bez problemów udało mi się wsiąknąć w ten świat. Może przez pierwsze kilka rozdziałów trudno było mi ustalić kim są dżokerzy, a kim asy ale z czasem wyjaśniło się wszystko. Główni bohaterowie to Jay Ackroyd, prywatny detektyw i as oraz Daniel Brennan vel Yeoman, łucznik i zabójca. Połączy ich razem zabójstwo kobiety, którą znali, szanowali, a nawet kochali czyli Poczwarki. Ackroyd znajdzie jej ciało, totalnie zmasakrowane w prywatnym gabinecie. Yeoman ze względu na łączące go ze zmarłą relacje, wyruszy by pomścić jej śmierć. Tropiąc różne ślady spotkają się po drodze. Nie połączy ich przyjaźń ale wspólny cel. Wyjaśnienie zagadki będzie dosyć skomplikowane i na końcu otrze się nawet o polityczne kandydatury.

Ta książka to połączenie science fiction z sensacją. Ma w sobie wszystko co moim zdaniem taka książka powinna mieć. Wyrazistych, niezwykłych ale i ludzkich bohaterów. Nawet jeśli są asami jak Jay, który potrafi teleportować rzeczy w odległe miejsca, to i tak mogą mieć zwykłe słabości (vide koszmar z dzieciństwa). Akcja toczy się cały czas bardzo szybko i co i rusz skręca w kolejne miejsce. Dzięki temu możemy poznać sporą część Dżokerowa, a także dowiedzieć się jak funcjonują jego mieszkańcy. W tle pojawiają się także kosmici, jeszcze więcej asów, luksusowe dziwki, drogie jachty i zmęczeni pracą zwykli policjanci (z których jeden też jest dżokerem czyli przemienionym wirusem i jest częściowo jaszczurką ). Łapówki,narkotyki,  morderstwa, przekupstwa i wielkie oszustwa na politycznej górce. To wszystko razem wzięte powodowało, że naprawdę z napięciem czytałam końcówkę nerwowo zastanawiając się czy bohater przeżyje ;-). W każdym razie dawno nie czytałam tak dobrego połączenia s/f i sensacji. Bardzo mi przypadł ten miks do gustu i z wielką chęcią sięgnę po wcześniejsze części serii. 

George R.R. Martin, John Jos.Miller "Ręka umarlaka" - Zysk i S-ka 2017 

20180107_194045

link do wydawnictwa

19:24, aga.the.script , literatura
Link Dodaj komentarz »
sobota, 16 grudnia 2017
"Cabin Porn" Zach Klein - recenzja

Nie, bynajmniej nie jest to recenzja książki o porno. Tytuł wziął się raczej ze skojarzeń występujących w języku mediów elektronicznych. Począwszy od "food porn" czyli od nasycania się wizualnie i tekstowo jedzeniem aż min. po "Cabin Porn" czyli wyszukiwanie i fotografowanie pięknych, starych, stylowych lub dziwnych schronień ludzkich oraz ich tworzenie. 

Tak właściwie można by to doprecyzować. Książka Zacha Klein`a to papierowa wersja strony o podobnym tytule. Autor stworzył początkowo wersję elektroniczną cabinporn.com gdzie dodawał zdjęcia schronień czy rodzaju budynków w których tworzeniu sam brał udział. Z czasem wiele osób, z całego świata, także zaczęło dosyłać swoje zdjęcia i w ten sposób poniekąd powstała książka. A w zasadzie jest to album. Jak wspomniałam pokazuje zdjęcia schronień bo nie zawsze są to domy mieszkalne. W książce znajduje się 9 rozdziałów. Możecie w nich przeczytać i zobaczyć min. jak zbudować jurtę,jak zamieszkać pod ziemią, jak zbudować domek w którym wytwarza się syrop klonowy, jak zrobić dom na drzewie albo jak zaadaptować stare budynki / pomieszczenia o różnym przeznaczeniu  na cele mieszkalne. Wiele pomysłów jest naprawdę niezwykłych. Niektórym zdjęciom towarzyszą dłuższe teksty opisujące nieraz również niezwyczajne metody budowania i powstawania obiektów. Książka z całą pewnością jest przeznaczona zarówno dla osób interesujących się architekturą ale nie tylko w profesjonalny sposób.

Mnie do przeczytania skusiła pełna zieleni i przestrzeni okładka. Zach Klein pisze we wstępie o własnym miejscu spokoju wewnętrznego na Ziemi, który odnalazł w relatywnie niewielkiej odległości od Nowego Jorku (Beaver Breek). Dzieli je wspólnie z rodziną i grupą przyjaciół.  Zdjecie tego miejsca widać właśnie na okładce. Obecnie istnieje tam kilka "domków" wybudowanych własnoręcznie i umiejscowionych w lesie. Na miejscu organizowane są warsztaty dla osób chcących nauczyć się tradycyjnych metod budowania. W zbiorze wszystkich zdjęć podoba mi się ich niezwykłość, piękne kadry, wiele przestrzeni i zieleni, a czasem olbrzymia przytulność. Nieraz także przedziwna lokalizacja, a czasem naprawdę bardzo zaskakująca konstrukcja. Wszyscy musimy gdzieś mieszkać, a te zdjęcia oddają charakter, pomysłowość i fantazję wielu kreatywnych ludzi. Jednocześnie takich dla których własny miejsce na ziemi jest bardzo ważne. Fajne też jest to, że można się przekonać, że  nie trzeba mieć olbrzymich środków by stworzyć własne schronienie. Piękna książka ze wspaniałymi zdjęciami. Jeśli szukacie wytchnienia od miasta lub inspiracji do stworzenia własnego domku, to koniecznie zajrzyjcie do "Cabin Porn". 

20171217_0715011

Zach Klein, "Cabin Porn" wyd. Smak Słowa, Sopot 2017 

15:30, aga.the.script , literatura
Link Dodaj komentarz »
środa, 06 grudnia 2017
"Tajemnicze życie grzybów" Robert Hofrichter - recenzja

Nigdy nie przypuszczałam lub bym nie przypuszczała, że książka o grzybach może być tak wciągająca i ciekawa! Przeczytałam ją jednego wieczoru i właściwie nawet trochę mi było przykro, że się skończyła :-). 

Robert Hofrichter jest biologiem i mykologiem z wieloletnim doświadczeniem naukowym. Wiedzę, którą posiada (zarówno w praktyce jak i w teorii) bardzo ciekawe (i zapewne w pewnym sensie skrótowo) przekazuje czytelnikom. Co szczególnie interesujące to niesłychane bogactwo świata grzybów. Mnie nigdy nie fascynowało ani zbieranie grzybów ani ich jedzenie. Wiedziałam owszem, że jest coś takiego jak grzybica (różnych części ciała) oraz, że w okresie pyleń warto wysłuchać alertów dla alergików na ten temat. Jednak cały gatunek nigdy nie był przedmiotem moich rozważań. Tymczasem dzięki Hofrichterowi wędrówka po krainie grzybów okazała się być wielce pouczająca. Książka w zasadzie zaczyna się i kończy klasyczną podróżą zbieracza grzybów leśnych i jego obserwacji. Jednocześnie w czasie całej wycieczki mamy okazję poznać złożoność świata grzybów. Tworzą go nie tylko te widoczne gołym okiem lub te które znamy ze swoich stołów. Zaliczają się do nich także mikroorganizmy. Również grzyby morskie, grzyby, które rosną na pustyni albo takie,które żyją pod ziemią i tworzą liczne symbiozy z drzewami i roślinami. Są oczywiście też takie które pasożytują i na roślinach i na zwierzętach, w tym na ludziach. Co ciekawe grzyby nawet zaliczyły kilka wizyt w  kosmosie ;-) i całkiem dobrze (w pewnym sensie) sobie w nim radziły (gorzej maszyny, które ulegały przez to korozji lub zanieczyszczeniom). Mnie szczególnie zaintrygowała opowieść w której to mrówki hodują grzyby w mrowisku, a także jak grzyby potrafią wykorzystać owady w celu konsumpcji oraz wykorzystania ciał czy chityn do tworzenia nowych miejsc dla swoich grzybni. Tak jak wspomniałam nigdy nie należałam i nie należę do osób dla których grzyby stanowiły przedmiot refleksji (no i daleko mi w ich konsumpcji do Froda ;-). Jednak lektura "Tajemniczego życia grzybów" sprawiła, że faktycznie z wielkim zainteresowaniem odkrywałam kolejne zagadki i niewiadome tego świata. Wielka w tym zasługa autora, który dzieli się swoją olbrzymią wiedzą z czytelnikami niczym dobrą powieścią. Może nie sensacyjną ale z całą pewnością bardzo malowniczą. W czasie czytania miałam prawie wrażenie jakby ktoś oprowadzał mnie po wielkiej puszczy w której grzyby stanowią główny punkt zainteresowania. Tak poniekąd zresztą było :-).  W każdym razie jest to świetnie napisana książka, o fascynującej tematyce, nie tylko dla znawców tematu. 

Robert Hofrichter "Tajemnicze życie grzybów" wyd. Prószyński i S-ka  / cena 36 zł /

pierwotnie recenzowałam ją dla portalu Dla Lejdis

link do wydawnictwa

20171210_123933

18:20, aga.the.script , literatura
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 03 grudnia 2017
"Skok na smog" - recenzja

W dzisiejszych czasach pewną normą stały się już aplikacje, które pokazują nam poziom smogu w naszym mieście lub w miejscu w którym mieszkamy. Jeśli choć trochę zgłębi się ten temat, to wtedy nawet można się zdziwić, które z miast królują w Polsce jeśli chodzi o nadmierną ilość smogu. 

Jednym z nich jest Kraków. Jak przypuszczam nie bez powodu właśnie tam została wydana bardzo ciekawa i jednocześnie sympatyczna książka "Skok na smog". Napisana przez Małgorzatę Majkowską - Szajer, a zilustrowana przez Annę Kaszubę - Dębską. Wydana natomiast przez wydawnictwo Znak Emotikon. Chociaż tematyka o której opowiada nie jest najweselsza autorce udało się w bardzo fajny (moim zdaniem oczywiście :-) sposób wyjaśnić dzieciom (to grupa docelowa czytelników) czym jest smog. Jak powstaje, z czego się składa. Co wpływa na to, że "stoi w miejscu", a także jak można zmniejszyć jego wytwarzanie. Wszystko jest opowiedziane w bardzo prosty sposób. Hance, głównej bohaterce i przewodniczce po Krakowie, towarzyszy kot Paloma i pies Misiek. Jak przystało na dosyć ponurą tematykę, wszystkie ilustracje są biało-szare-czarne z niewielką ilością innych kolorów. Oczywiście ma to swój cel, w końcu smog nie jest kolorowy. 

W Krakowie jednym z głównym problemów jest palenie w piecach weglem niskiej jakości lub po prostu śmieciami. Smog jednak tworzą także min. liczne spaliny z samochodów. W Polsce niestety brak społecznej edukacji na temat zanieczyszczenia środowiska. Brak chyba też lub może najbardziej praktyki czyli wcielania w życie chociażby segregacji śmieci i wykorzystywanie ich wtórnego itd. Szczerze mówiąc raczej wątpię by najbliższe miesiące przyniosły w tym temacie przełomowe zmiany. Mam jednak nadzieję, że ta książeczka nie tylko powie dzieciom z przedszkoli i szkół podstawowych o tym jak powstaje smog ale także może da coś do myślenia ich rodzicom. 

tekst Dorota Majkowska-Szajer, ilustracje Anna Kaszuba - Dębska  "Skok na smog" wydawnictwo Znak Emotikon Kraków 2017 cena 29,90 zł. 

link do wydawnictwa

 20171204_153205

 

19:08, aga.the.script , literatura
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 07 listopada 2017
Tristan Gooley "Przewodnik wędrowca" - recenzja

Wspaniała książka, którą powinien posiadać każdy zwolennik nawigacji naturalnej albo po prostu wędrowiec czy nawet namiętny spacerowicz, szczególnie po naturalnych terenach. 

Autor książki jest doświadczonym nawigatorem i podróżnikiem. Ścieżka jego wędrówek wiodła zarówna przez lądy, góry jak i morza. Co jest jednak dla mnie niemniej wyjątkowe w "Przewodniku wędrowca" to fakt przekazywania informacji w sposób bardzo jasny, a jednocześnie odnoszący się często do bardzo znanych nam okoliczności przyrody. Nie chodzi tu oczywiście wyłącznie o Wielką Brytanię (autor jest Brytyjczykiem)  ale o drzewa i rośliny, które znajdziemy nawet w przydomowym ogródku. Dzięki obserwacji tego jakie gatunki rosną w określonych miejscach na danym terenie lub np. z której strony drzewa znajdziemy więcej zielonych liści. Jesteśmy  w stanie zgadnąć gdzie na przykład znajduje się źródło wody lub z której strony najczęściej wieje wiatr. Informacji zawartych w książce Tristana Gooleya jest tak wiele, że nie sposób nawet ich streścić w kilku zdaniach. Wiedza, którą nam przekazuje nie dotyczy oczywiście wyłącznie flory. Często zwraca także naszą uwagę na wydawałoby się oczywiste fakty. Jak chociażby taki, że z najwyższego wzniesienia w okolicy będziemy w stanie zobaczyć większy fragment okolicy. To czego uczy jednak ponad wszystko:  obserwacja. Wytrawny wędrowiec, podobnie jak naturalny nawigator powinien cały czas uważnie obserwować i dokładnie oglądać świat, który go to otacza. Dzięki temu nawet zwykły spacer do pobliskiego parku powinien dostarczyć nam nieznanych dotąd atrakcji ponieważ będziemy mogli zaangażować się w inne rozpoznanie terenu niż dotychczas.

Poza olbrzymią wiedzą i faktem, że jest to pewien rodzaj poradnika, "Przewodnik wędrowca" jest świetnie napisany. Dla mnie była to bardzo wciągająca lektura choć aby skorzystać ze wszystkich wskazówek musiałabym (lub będę ) wracać do tej książki wielokrotnie. Poza wszystkim innym Gooley opisuje świat naturalny w tak piękny sposób, że osobiście od razu mam ochotę wyruszyć na pieszą wycieczkę. Polecam zatem serdecznie wszystkim fanom chodzenia, rajdów, nordic walkingu i biegania w naturalnych warunkach :-) oraz oczywiście każdemu kto chce dowiedzieć się czegoś więcej o świecie oraz jego obserwacji. 

Tristan Gooley "Przewodnik wędrowca" wydawnictwo OTWARTE 2017 

36,90 zł 

link do wydawnictwa

Dziękuję serdecznie wydawnictwu za otrzymanie książki do recenzji! 

 20171107_094132

08:01, aga.the.script , literatura
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 21 września 2017
Adam Sułowski "StrąkMan" : "Time 2 TRI . W drodze do Triathlonu" - recenzja

Bynajmniej nie zamierzam zostać triathlonistką. Za bardzo nie lubię pływania ;-). Na stronę StrąkMan trafiłam gdy szukałam w necie ciekawych książek z dziedzin, które mnie interesują, a o których chciałabym napisać i oczywiście je przeczytać. 

"Time 2 Tri" to rodzaj poradnika dla wszystkich, którzy chcą się zmierzyć z traithlonem. Książkę w postaci ebooka możecie dostać w gratisie jeśli zasubskrybujecie stronę autora. Jak wspomniałam jest to poradnik, który dobrze się czyta oraz jest pełen praktycznych wskazówek i uwag na temat uprawiania trzech różnych dyscyplin i połączenia ich w jedno, w postaci triathlonu. Adam Sułowski opisuje w jaki sposób jego wcześniejsze szkolne zainteresowanie sportem przełożyło się także na zainteresowanie różnymi dyscyplinami oraz  późniejszym zainteresowaniem w uczestnictwie w triathlonie. Ta książka to bardzo fajnie napisany poradnik. najcenniejsze w nim jest chyba to, że został stworzony z punktu widzenia praktyka czyli osoby aktywnie uprawiającej dane dziedziny. Ponad to co w sumie jest podkreślane w książce kilka razy: według autora by być triathlonistą nie trzeba fortuny ani miliona gadżetów. Owszem trzeba zainwestować pieniądze w kilka rzeczy jak rower, pianka i parę innych. Nie trzeba jednak wyłącznie na markach budować swojej wizji siebie jako triathlonisty. Nawet najdroższe gadżety nie zastąpią treningu ani motywacji do niego. Znajdziecie zatem w tym poradniku zarówno informacje na temat przygotowań (i to także tych długofalowych), treningów, przeplatania ich, regeneracji, ćwiczeń wspomagających, a także wiele innych. Są również zawarte informacje na temat sprzętu, a nawet diety. Autor jest na diecie roślinnej (jak podkreśla nie lubi określenia weganin) i zresztą właśnie o tym jest jego druga książka "Ultra Strąkbuk". Mimo tego, że raczej nie planuję udziału w triathlonie z ww. powodu to książkę czytało mi się bardzo fajnie. Ciekawił mnie bowiem system długotrwałych przygotowań  ponieważ myślę o jakimś ultramaratonie w przyszłym roku. A osobiście jestem zdania, że nawet przy średnich osiągach da się wypracować formę na długie biegi, tylko trzeba się do tego odpowiednio przygotować. Autor piszę tez o tym, że np. warto przed rozpoczęciem przygotowań skonsultować się  z ortopedą/fizjoteraupetą w celu określenia możliwości narządów ruchu / sprawności itd. Także warto zrobić badania krwi i echo serca. Myślę, że to kolejne wskazówki, które warto zastosować by nie narażać swojego organizmu na jakieś ekstremalne wysiłki nie będąc przy tym w realnie dobrej kondycji. Jeśli szykujecie się do triathlonu, zapewne tych wskazówek będzie tam o wiele więcej. Ja powrócę jeszcze do tej lektury, a zainteresowanym polecam lekturę strony autora lub wizytę na jego fan page na FB. 

Adam "StrąkMan" Sułowski "Time 2 TRI. W drodze do triathlonu"

 

14:09, aga.the.script , literatura
Link Dodaj komentarz »
 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 10